Интервю на Венелина Стоянова с председателя на СКВТ “Черноморец” Петър Йонов

Петър Йонов: С новата база очаквайте и нов сателитен клуб

Каква беше изминалата година за “Черноморец” и за българската водна топка след този кошмарен за всички клубове сезон - при спряна субсидия от министерството на спорта?

Действително това, което се случи беше много тежко за нашия спорт. Точно си бяхме показали носа, така да се каже заработиха детско-юношеските школи в клубовете, и изведнъж благодарение скодоумието на един служебен министър (Петър Стойчев - б.р.) се стигна до парадоксалната ситуация, в която останахме без средства в първенството. Показахме желанието и амбицията, ватерполния дух, който винаги сме притежавали.

Мобилизираха се клубовете и се измъкнахме с цената на много жертви. Няма да крия, че беше тежко най-вече в психологически план. Това в някаква степен породи съмнения в родители, състезатели, а знаете какво значи да правиш нещо и да не си достатъчно убеден има ли смисъл или не. Ние знаехме, че това е нелепо. Не може един от най-силно представящите се на олимпийски игри и радващ се на интерес спорт да изпадне в това положение. Не можеше да бъдем единствената страна в Европейския съюз, в която да няма водна топка. Преодоляхме всичко това и мисля, че излязохме по-силни.

Освен клубовете много мощно работиха членовете на новата федерация с председател Алексей Лащилин. Те живяха общо взето в министерството и въпреки катаклизмите, включително и уволнение на Лащилин, всичко сработи. Това доказва, че имаме капацитет и желание да вървим напред.

Спасихте сезона, който беше под угрозата да бъде нулев, но финансово как се отрази това на клубовете?

Тежко. Изгреба се собствен ресурс, но бяхме готови на всичко, за да завършим годината. Успяхме и това ни показа какви са възможностите ни. Може да се каже, че всичко, което се случи, имаше оздравителен ефект. Надявам се да не изпадаме повече в това положение.

За “Черноморец” през изминалата състезателна година кои бяха плюсовете, какво постигнахте?

Просто се борихме да оцелее спортът. А що се отнася до “Черноморец”, до такава степен се мобилизирахме, че в Бургас за първи път имаше такава нескончаема дейност от състезания и всякакъв вид мероприятия. Проведохме и държавно първенство, фестивал на водната топка. Това че не оставихме децата без състезание, показа нашето желание, а и тяхното.

В спортно-технически план не може да се каже, че сме изгубили. Наситихме се със състезания, тренировки, но не искам да изпадаме повече в такава нелепа ситуация. Не забравяте, че лицензът на федерацията излезе декември месец. Това още веднъж доказва, че неслучайно федерациите по водна топка и плуване са се разделили (в света обикновено са обединени). Като че ли при нас за сетен път, благодарение недалновидността на този човек, се показа, че двете федерации трябва да вървят по собствен път.

Наскоро имаше общо събрание на федерацията по водна топка. Какви цели и задачи си поставихте? Какво е новото?

Събранието мина под сянката на тежката година и пораженията върху спорта ни. Обединихме се в желанието да покажем, че сме един от солидните колективни спортове в България. Детско-юношеската школа е доста добре развита като резерв. В този план се гласуваха решения да се даде по-голяма свобода при мъжете - в отборите да бъдат допуснати повече юноши. Идеята е по-бързо да навлизат, да трупат опит и да се обиграват, а в бъдеще да постигнем по-прилични резултати от тези, които имаме.

Европейската водна топка е много силна, нивото е много сериозно, но смятам, че имаме ресурс от треньори, състезатели, деятели, с които можем да постигнем положителни резултати. Като проблем отново беше отчетена трудността при преминаването от старша възраст в мъже, но вероятно това ще се избегне с по-голямото производство на състезатели.

На този етап спортът ни остава аматьорски и търсим резерв, за да задържим хората от старшата възраст при мъже. Лиги като гръцката преминаха от професионални в аматьорски. Много малко страни останаха с професионални състезатели. Ако трябва да размишляваме за естеството на нашия спорт, той е насочен към колежите.

Кога ще започнат шампионатите по водна топка тази година и в кои възрасти “Черноморец” ще участва?

Малко по-късно ще стартира сезонът. Първото състезание е на 14 март за момчета, родени 2000 и по-малки, следват мъже, юноши младша възраст и т.н.

Тази година нашият клуб отново ще участва във всички възрасти за мъже и жени, с изключение на старшата възраст, които директно ще играят в мъжкото първенство. Продължаваме да търсим начин как да преодолеем това стъпало. През лятото руските отбори-старша възраст пристигат на лагер, а нашите момчета по същото време са спасители на плажа и работят какво ли не. А ние не сме в състояние да ги задържим.

**Тази пробойна би могла да бъде решена с една поправка в закона за спорта и за образованието. Споменахте за спорт в колежите, който върви паралелно с обучението. **

Действително, не виждам някаква тежест върху държавата, ако се използва модела на съседни нам страни. Например като Гърция - да се толерират национални състезатели в учебните заведения. Там и полиция и армия също подкрепят спорта. Интересна е практиката в Румъния, където и военни и полиция си запазиха спортните организации.

Доста време всички бяхме свидетели на това как се неглижираше спорта у нас. Резултатът го видяхме в Лондон, сега в Сочи. Когато другите държави воюват, ние без държавна политика не можем да стигнем до тях. Например общината в Атина субсидира само олимпийските спортове. В Букурещ има 17 дружества. В Бургас има 90 клуба. Е, това също е някаква недалновидност по отношение на спорта.

Не сте единственият от спортните среди в Бургас, който споделя това мнение.

Може би затова трябва да се проведе дискусия.

За новия сезон на кого ще разчита “Черноморец” във финансово отношение?

Проведохме една разумна финансова политика, надявам се и предстоящата да е такава - без разхищения. Имаме определен резерв, разчитаме предимно на субсидиите на община Бургас. Очакваме със стария спонсор отново да подпишем договор, което до голяма степен ще ни направи по-уверени да гледаме напред. Други спонсори, за съжаление, не се очертават.

Заемате водещи места в страната в различните възрасти. В същото време виждаме един добър продукт, който излиза от ДЮШ, имате и собствени кадри при съдии. Какво още да очакваме?

Това е политика на нашия клуб. В момента, без двама-трима, всички са продукт на нашата школа.

За съжаление, всяка година изпращаме свои кадри в София и в чужбина. Имаме вече състезатели в Америка, Англия, Германия и чакаме момента, когато те завършат и започнат да се връщат някои от тях в Бургас. Това е пътят, който трябва да извървим. Ако имаме възможност и финансова подкрепа, може да помислим и за нещо друго.

Според мен обаче трябва да си извървим начертания път, да останат само хора, израснали в школата, които да милеят за клуба и града. Проведоха се събранията с отборите, поставихме целите - провал ще е за наш отбор, ако завърши без медал. Изключение прави мъжкият отбор - състезателите бяха оставени сами да си поставят целите пред предстоящото събрание. Убеден съм, че там има момчета, които ще вдигнат летвата много високо.

Предвидили сме отново много силно лято, водят се преговори за съвместни лагери и турнира - Купа Бургас, Фестивал на водната топка. Това е пътят да се докоснем до по-солидна водна топка.

Откакто сте в Бургас продължавате да изненадвате любителите и привържениците на водната топка с нови акценти в спортен Бургас.

Правя това, което смятам за необходимо. В края на краищата съм на възраст, която опитът ми подсказва какво трябва да се прави. Аз съм от поколение треньори, което беше на средно световно ниво. Тези, които ни побеждават сега, не представляваха трудност за нас. Опитът, който имаме трябва, да се използва. Очакваме въпроса с базата да се реши окончателно. Тук има една стратегия, която сработи положително. В началото говорихме за федерациите, а на местно ниво ми се струва че това, което сме замислили, е най-разумното - да се отделят водната топка и плуването на два отделни басейна поне през зимата.

Имаме капацитет да се развиваме в Бургас и в новата база е възможно да помислим за сателитен клуб. Защото сега вече срещаме проблеми в малките възрасти. Имаме деца, които не искаме да ги спираме от спорта затова, че няма къде да играят. Така че на новата база очаквайте и нов сателитен клуб. Ще създадем една вътрешна конкуренция. Очаквам нашите кадри-студенти да започнат да се завръщат след 2-3 години и да навлязат в треньорската работа.

Вярно ли е, че сте получили примамливо предложение да работите като треньор навън и бихте ли приели?

Предложението беше подплатено с много средства. Но желанието да развиваме нашия клуб ме накара да откажа. Беше примамливо предложение от партньорски клуб, без икономически проблем. Оставам в Бургас. Аз съм си бургазлия - тази година правя юбилейна 10 година. Документално съм бургазлия. Вече ми е обидно да ми задават този въпрос. Да, имаше предложение, но няма да отида.