Многократният победител в международни математически състезания Константин Гаров записа поредно върхово представяне в надпревара от най-висок ранг. В руския град Пицунда (Абхазия) ватерполистът на СКВТ “Черноморец” преодоля силната конкуренция в математическия фестивал “Золотое руно” и спечели първото място.

Наш ватерполист отново №1 по математика в Русия

Това е едно от най-големите постижения за Косьо в рамките на това състезание. В предходните издания на “Золотое руно” бургаският тийнейджър е печелил две трети места. Този път обаче Гаров успя да победи най-големия си съперник за първото място и получи диплом.

“Състезанието “Золотое руно” е много престижно. Тази година в него участваха 150 гимназисти от цяла Русия, а тя е една от най-силните три страни в света, заедно с Китай и САЩ, в математиката. Задачите бяха доста трудни, конкуренцията силна”, разказа десетокласникът в Природо-математическа гимназия “Акад. Никола Обрешков” - Бургас, който участва по лична покана.

Константин Гаров сподели, че участието в такива състезания изисква доста сериозна подготовка, както и “жертви” в личен план.

“Много от състезанията по водна топка и математика съвпадат. По тази причина тази година пропуснах няколко турнира и финалния кръг на моята възраст, за което съжалявам. Но си заслужава, защото успехите в математиката ще ми са необходими за характеристиката при кандидатстване и по-късно ще ми се отворят вратите”, допълни ватерполистът.

Наш ватерполист отново №1 по математика в Русия

Според Гаров, най-голямото и далеч по-престижно състезание по математика е международната олимпиада, в която участват стоте най-добри математици. “С един спечелен медал от там, те приемат във всеки университет. Тази година не успях да вляза, защото бях 9 клас, а трябва да се състезавам с 12-класници. На една от контролите обаче станах 10-и. За да си в първия отбор, е необходимо да си сред първите шест. Надявам се да се класирам и да взема медал, което ще е голям успех за мен”, разкри Константин Гаров.

Математическият фестивал “Золотое руно” протича в 6 състезателни дни, като задачите са с различна тема - комбинаторика, алгебра, теория на числата. Участниците са разделени в три възрастови групи.